عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر و اثرات تمرکز مالکیت بر معیارهای ریسک مطلوب و نامطلوب در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1-3-1)رویکرد بنیادی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عوامل تشکیل دهنده ی ریسک را که باعث تغییر در قیمت سهم در بازار می شوند می توان در مقوله های «ریسک سیاسی، ریسک نرخ بهره، ریسک تورم، ریسک مالی، ریسک نقدشوندگی و ریسک نرخ ارز » دسته بندی نمود. در ادامه به تبیین مختصری از هر کدام از موارد فوق می پردازیم.

2-1-3-1-1)ریسک سیاسی[1]: ریسک سیاسی یا کشور عبارت می باشد از کاهش ارزش سرمایه، که به دلیل تغییرات در سیاست ها و نظامهای سیاست گذاری یک کشور رخ می دهد. این ریسک به انتظارات سرمایه گذار نسبت به آینده سیاسی کشور بستگی دارد. پس تغییراتی که در قیمت رخ می دهد از کنترل شرکت منتشر کننده ی سهام، خارج می باشد. یک جنگ ناگهانی یا پایان یافتن آن، انتخاب رئیس جمهور جدید یا فوت ناگهانی رئیس جمهور، رونق سفته بازی، خروج ناگهانی مقدار هنگفتی طلا از بازار و امثال اینها، مانند رخدادهایی هستند که پیامدهای روانی بسیار زیادی بر بازار سهام دارند.

در کل، این ریسک، تغییرات عمده ای در محیط اقتصادی – سیاسی یک کشور ایجاد می کند. ایالات متحده ی امریکا در بین کشورها کم ریسک ترین کشور شناخته می گردد. به دلیل اینکه نظام اقتصادی و سیاسی آن دارای ثبات بیشتری بوده می باشد. کشورهایی مثل روسیه به دلیل تغییر در سلسله مراتب حکومتی وتغییر شدید در نرخ ارز در زمره ی کشورهای با ریسک بالا تلقی می شوند. بهترین راه برای محفوظ ماندن از ریسک سیاسی آن می باشد که سرمایه گذاریها بلند مدت باشد ودر کشورهای مختلفی سرمایه گذاری گردد.

2-1-3-1-2)ریسک تجاری[2]: تغییراتی که در قدرت سوددهی یک شرکت رخ می دهد، احیاناً باعث ضرر سرمایه ای یا کاهش بازده سالانه سرمایه گذاری خواهد گردید. ریسک تجاری را، در ناتوانی یک شرکت در پایداری صحنه ی رقابت، یا در حفظ نرخ رشد ، و یا ثبات اندازه سوددهی در کوتاه مدت یا بلند مدت، می توان تعریف نمود. در چنین حالتی، اندازه سود تقسیمی شرکت، کاهش می یابد و این کار بر بازدهی و تغییر پذیری بازدهی سالانه، آثار نامطلوبی می گذارد.

شرکت های رو به رشد (یعنی شرکتی که نرخ بازدهی سالانه آن سریعاً افزایش می یابد) با ریسک تجاری بیشتری مواجه می باشند. همچنین شرکت هایی که هزینه ی ثابت بالایی دارند، و در امور صنعتی از فنّاوری پیشرفته ای بهره می گیرند با ریسک تجاری بالایی روبه رو هستند. ریسک سرمایه گذاری در شرکت های کوچک و تازه تأسیس، بیشتر از شرکت های بزرگ و با سابقه می باشد. یکی از راههای محاسبه ی ریسک تجاری، تعیین اندازه پایداری سود و ثبات نرخ رشد سود شرکت می باشد. ریسک تجاری شرکتی که از نظر سوددهی و نرخ رشد، ثبات زیادی داشته باشد از ریسک تجاری شرکتی که اندازه سود سالانه آن متزلزل ومتغیر بوده، کمتر می باشد. با ترسیم منحنی سود و محاسبه انحراف معیار آن، می توان اندازه پایداری سود شرکت را تعیین نمود.

2-1-3-1-3)ریسک نرخ بهره[3]: بسیاری از سرمایه گذاران، خرید اوراق بهادار با بازدهی ثابت یا اوراق قرضه های معتبر را راه حلی برای رهایی از ریسک می دانند. اما بایستی یادآور گردید که این نوع اوراق بهادار دارای ریسک نرخ بهره هستند. ریسک نرخ بهره، یعنی ریسک کاهش ارزش اصل سرمایه (البته به لحاظ تغییر در نرخ بهره ی اوراق بهاداری که به تازگی انتشار می یابند). بهترین راه حل برای محفوظ ماندن در برابر ریسک نرخ بهره این می باشد که، شخص سرمایه گذار اوراق قرضه با تاریخهای سررسید متفاوت خریداری کند. راه حل دیگر، مشخص کردن جهت تغییرات نرخ بهره می باشد.

2-1-3-1-4)ریسک نرخ تورم[4]: ریسک تورم، ریسک کاهش ارزش اصل وفرع سرمایه، به دلیل کاهش قدرت خرید پول می باشد. تورم، می تواند بازده ی واقعی سهام عادی را کاهش دهد. نرخ تورم بالا، باعث می گردد که قدرت خرید پول کاهش یابد ودر نتیجه سرمایه گذار با دریافت اصل وفرع سرمایه ی خود، کالاها و خدمات کمتری بخرد. اگر بعد از خرید اوراق بهادار نرخ تورم افزایش یابد، نرخ بهره در بازار نیز افزایش خواهد پیدا نمود و افزایش نرخ بهره ی بازار، موجب کاهش ارزش و قیمت اوراق بهاداری خواهد گردید که قبلاً چاپ گردیده اند. با خرید اوراق بهادار با درآمد ثابت، سرمایه گذار مشمول ریسک تورم خواهد گردید. با خریدن سهام عادی می توان در برابر ریسک تورم برای خود مصونیت ایجاد نمود. زیرا با افزایش سطح عمومی قیمت ها، انتظار می رود که سود شرکت ها نیز افزایش یابد. البته بین افزایش قیمت سهام عادی شرکت ها و شاخص عمومی قیمت ها ، همبستگی کاملی وجود ندارد.

2-1-3-1-5)ریسک مالی[5]: مقصود از ریسک مالی، ریسک اضافی ناشی از بهره گیری از بدهی می باشد که تحت عنوان اهرم مالی مورد بحث و مطالعه قرار می گیرد. هرقدر شرکت وام بیشتری بگیرد(اوراق قرضه بیشتری منتشر کند) ، حاشیه سود خالص شرکت کمتر خواهد گردید و ریسک سهام عادی آن بیشتر می گردد.

2-1-3-1-6)ریسک نقدشوندگی[6]: ریسک نقدشوندگی را نمی توان همانند ریسک مالی یا ریسک تجاری محاسبه نمود. اصولاً سرمایه گذاران، نقدشوندگی را از این دیدگاه مورد توجه قرار می دهند، که بتوانند یک دارایی را سریعاً بخرند یا بفروشند، بدون آنکه قیمت آن دستخوش تغییرات شدید گردد، از همین دیدگاه می باشد که می گویند دارایی مزبور دارای قدرت نقدشوندگی بالایی می باشد. هر قدر خرید وفروش یک دارایی سریع تر انجام گردد، ریسک نقدشوندگی کمتر می گردد. اوراق واسناد خزانه (امریکا) به ویژه اوراق خزانه 30 تا 90 روزه، ریسک نقد شوندگی ندارند. زیرا سرمایه گذاران می توانند به سرعت وبدون کاهش قیمت اوراق را بخرند یا بفروشند. نقطه مخالف این وضعیت، وقتی می باشد که یک نفر بخواهد در سهام شرکت های کوچک، سرمایه گذاری کند که برای خرید یا فروش آنها بایستی چند روز یا چند هفته منتظر بماند و در مواردی هم بایستی قیمت پیشنهادی فروش را کمتر نماید.

[1] – Political Risk

[2] – Bussines Risk

[3] -Interest Rate Risk

[4]  – Inflation Rate Risk

[5]– Financial Risk

[6] -Liquidity Risk

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

اهداف پژوهش در واقع اظهار کننده اختصار ای از آن چیز که که بایستی با انجام پژوهش به آن دست یافته گردد می باشد. هدف پژوهش در واقع پاسخگویی به یک نیاز می باشد ، نیازی که در ارتباط با سئوال پژوهش ایجاد شده می باشد (خلعتبری،1387، ص114).

اهداف کلّی: هدف کلی به گونه مستقل از مسأله ی پژوهش مشتق می گردد، در واقع اهداف کلی خود پاسخی به مسأله ی پژوهش می باشد که مشخص می کند پژوهش چه چیزی را دنبال می کند(خاکی،1387،ص 29). هدف کلّی در این پژوهش مطالعه تاثیر اندازه تمرکز مالکیت بر ریسک مطلوب وریسک نامطلوب شرکت های پذیرفته شده در بورس و سپس تعیین ارتباط بین تمرکز مالکیت و ریسک مطلوب و ریسک نامطلوب شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می باشد.

اهداف فرعی: اهداف فرعی از اهداف اصلی آن نشأت می گیرند و می توان آنها را مسأله ی تفکیک شده ی پژوهش نامید.اهداف فرعی در این پژوهش عبارتند از:

1-تعیین ارتباط بین اندازه تمرکز مالکیت و ریسک سیستماتیک

2-تعیین ارتباط بین اندازه تمرکز مالکیت و واریانس مطلوب

2-تعیین ارتباط بین اندازه تمرکز مالکیت و واریانس نامطلوب

4-تعیین ارتباط بین اندازه تمرکز مالکیت و انحراف معیار نامطلوب

پایان نامه - تز - رشته حسابداری