دانلود پایان نامه ارشد رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه آثار حد نوسان قیمت در بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

– مطالعه شیوه اعمال حد نوسان قیمت سهام در بورس اوراق بهادار ایران و چند کشور دیگر

2-8-1- بورس اوراق بهادار ایران

مسئولان بورس اوراق بهادار ایران از اوایل سال 1378 و به دنبال نوسانات شدید قیمت سهام تصمیم گرفتند که از اختیارات قانونی خود برای محدود کردن نوسانات قیمت سهام بهره گیری نمایند. در آن وقت محدودیت های اعمال شده برای جلوگیری از نوسانات قیمت سهام، شکل منظم و ساختاریافته ای نداشت و غالبا” براساس تشخیص دبیرکل بورس اوراق بهادار یا شورای بورس تعیین و به بازار اعلام می گردید. این محدودیت ها گاه برای یک شرکت یا صنعت خاص به کار گرفته می گردید و در بعضی موارد به کل سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران تعمیم می پیدا نمود. به هرحال در آن وقت حدنوسان قیمت سهام بر اساس سلیقه و تجربه مسئولان بورس تعیین می گردید و مبنای علمی و مطالعاتی دقیقی نداشت. حتی در سازمان بورس اوراق بهادار نیز، تاریخچه مدونی از نحوه به کار گیری حدنوسان قیمت سهام موجود نیست و اغلب تصمیم گیری ها در این مورد به صورت شفاهی به ناظران بازار اعلام می شده می باشد.

در هر صورت در سال 1380 بهره گیری از حدنوسان قیمت سهام ابعاد تازه تری پیدا نمود و کوشش گردید که برای بهره گیری از این ابزار کنترلی، ساختار دقیق و منظمی به کار گرفته گردد. در ساختار جدید، از معیار نسبت قیمت به سود هر سهم برای اعمال محدودیت ها بهره گیری گردید و محدودیت ها در سه دسته 5، 2.5 و 1 درصدی تعیین گردید و به شکل زیر به کار گرفته گردید:

  • شرکت هایی که در صنعت واسطه گری مالی فعالیت داشتند بدون در نظر داشتن نسبت قیمت به سودشان، حدنوسان 5 درصدی داشتند.
  • شرکت هایی که نسبت قیمت به سود آنها کمتر از 5 مرتبه بود نیز حدنوسان 5 درصدی داشتند.
  • شر کت هایی که نسبت قیمت به سود آنها بین 5 تا 7.5 مرتبه بود اجازه نوسان 2.5 درصدی داشتند.
  • شرکت هایی که نسبت قیمت به سود آنها بالاتر از 7.5 مرتبه بود حداکثر نوسان روزانه آنها محدودتر بود و اجازه نوسان 1 درصد را داشتند.

از این روش اعمال محدودیت تا زمان آغاز به کار تالار فرعی در شهریور ماه 1381 بهره گیری گردید اما با انتقال معاملات تعدادی از شرکت ها، سهام موجود در تالار فرعی مجاز به تغییر قیمت 5 درصدی شدند اما رویه قبلی کماکان برای شرکت های فعال در تالار اصلی به قوت خویش باقی بود.

پس از مدتی مسئولان بورس اوراق بهادار ایران به دلیل انجام معاملات اکثر سهام در سقف یا کف قیمت های روزانه و تشکیل صف های طولانی خرید یا فروش سهام، تصمیم به گسترش دامنه های نوسان گرفتند. بر اساس تصمیم جدید نیز معیار نسبت قیمت به سود برای اعمال حد نوسان قیمت سهام به کار گرفته گردید و به شکل زیر اعمال گردید:

 

  • برای سهامی که نسبت قیمت به سود آنها کمتر از 7.5 مرتبه بود حدنوسان 5 درصدی اعمال گردید.
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • سهامی که نسبت قیمت به سود آنها بین 7.5 تا 10 مرتبه بود حدنوسان 2.5 درصدی داشتند.
  • برای سهامی که نسبت قیمت به سود آنها بالاتر از 10 مرتبه بود حدنوسان 1 درصدی به کار گرفته گردید.

به این ترتیب، تا اندازه ای گره معاملاتی موجود در بازار بورس برداشته گردید اما همچنان صف های خرید ویا فروش وجود داشت تا اینکه در نهایت از تاریخ 7/3/1382 حد نوسان تمامی سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ایران (تالارهای اصلی و فرعی)، بدون در نظر داشتن نسبت قیمت به سود، به 5 درصد تغییر پیدا نمود.

از تاریخ 7/5/1382 به بعد، به مدت 15 روز کاری برای تمامی سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار سقف کنترلی اعمال گردید و در این مدت سهام تنها می توانستند در قیمت های پایانی روز 7/5/1382 یا قیمت هایی پایین تر از آن معامله شوند. به بیانی دیگر در این مدت عملا” از رشد قیمت ها جلوگیری به اقدام آمد.

از تاریخ 29/5/1382 حجم مبنای 6 ده هزارمی برای سهام اعمال گردید. به این ترتیب، سهام فقط در صورتی می توانستند تغییر قیمت داشته باشند که حداقل 6 ده هزارم سهام آنها معامله شده باشد. اگر این طور نباشد، هیچ تغییر قیمتی در مورد سهام آنها پذیرفته نمی گردید و قیمت پایانی امروز آنها همان قیمت پایانی روز گذشته آنها اعلام می گردید. این رویه تا 25/6/1382 ادامه پیدا نمود اما از آن تاریخ به بعد، متناسب با درصد سهام معامله شده یک شرکت، تغییر قیمت در مورد آن پذیرفته می گردید. همچنین خاطر نشان می گردد که از تاریخ 15/1/1383، حجم مبنای سهام از 6 ده هزارم به 8 ده هزارم افزایش پیدا نمود. به عنوان مثال، در صورتی که 2 ده هزارم سهام یک شرکت در یک روز برروی سقف قیمت 5 درصدی معامله گردد آنگاه تنها یک چهارم از تغییر قیمت سهام مذکور پذیرفته خواهد گردید و قیمت پایانی امروز نسبت به روز گذشته 1.25 درصد رشد خواهد داشت.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف پژوهش

طی چند سال گذشته در بورس اوراق بهادار ایران از حدنوسان قیمت سهام با نرخ های مختلفی بهره گیری شده می باشد.  در این پژوهش کوشش می گردد با تمرکز بر ضرایب حدنوسان قیمت سهام که در دوره های مختلف اعمال شده می باشد تاثیر اعمال تغییر در مبنای حدنوسان قیمت بر نوسان بازده سهام را سنجید. به این معنا که آیا از لحاظ آماری، می توان در مورد رفتار بازده سهام در دوره های متفاوت اعمال حدنوسان اظهار نظر نمود یا خیر؟

تجزیه و تحلیل تصمیمات و دستورالعمل های سیاست گذاران بورس اوراق بهادار در خصوص اعمال حد نوسان قیمت سهام و نحوه اندازه گیری مبنای آن هدف اصلی این پژوهش می باشد.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  مطالعه آثار حد نوسان قیمت در بورس اوراق بهادار تهران با فرمت ورد