دانلود پایان نامه ارشد رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه آثار حد نوسان قیمت در بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

 متوقف کننده های خودکار

          در بازارهای مالی سازمان یافته، رویه هایی در نظر گرفته شده می باشد که در صورت بروز تغییرات شدید در قیمت سهام به اجرا در می آیند و به صورت خودکار معاملات را متوقف می نمایند. متوقف کننده های خودکار عموما” به مقصود محافظت از سرمایه گذاران پیش روی تغییرات قیمت ناگهانی اوراق بهادار و در شرایط اضطراری به کار گرفته می شوند. دو نوع از معروفترین این رویه ها، حدنوسان قیمت و توقف معاملات هستند.

          در دهه 1990 متوقف کننده های خودکار توجه بسیاری از محققان مالی را به خود جلب نمودند و گرایش به ایجاد محدودیت پیش روی تغییرات زیاد قیمت و با هدف جلوگیری از بحران های مالی افزایش یافته می باشد. تمامی تحقیقات انجام گرفته در زمینه متوقف کننده های خودکار بر این نکته تاکید دارند که نوسانات غیرمنطقی در قیمت سهام موجب ابهام در تخصیص بهینه منابع می گردد. این ابهام می تواند نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران در نگهداری سهام را افزایش دهد که افزایش نرخ بازده مورد انتظار به معنی افزایش هزینه سرمایه شرکت ها و کاهش اندازه وجوه سرمایه گذاری1 خواهد بود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

         پیش روی این معضلات و نگرانی ها، بعضی دیگر از محققان مالی بهره گیری از متوقف کننده های خودکار را به عنوان مکانیزم هایی در جهت کاهش یا کنترل نوسانات قیمت سهام و نهایتا” حفاظت از سیستم بازار پیشنهاد نموده اند.

         اولین مباحث مطرح شده در خصوص متوقف کننده های خودکار به این موضوع می پرداخت که وجود

متوقف کننده های خودکار (در شرایط عدم اطمینان) یک فرصت زمانی را فراهم می آورد تا اطلاعات به گونه کامل منتشر گردد و همه فعالان بازار، اطلاعات یکسانی در مورد دارایی های مورد معامله کسب نمایند. به این ترتیب قیمت های پیشنهادی خریدار و فروشنده به قیمت های تعادلی بسیار نزدیک خواهد گردید و انتظار می رود معاملات به صورت عادلانه تری انجام پذیرد (اسکندری، 1383، 16).

در بازارهای مالی متوقف کننده های خودکار به دو شکل اصلی خود به کار گرفته می شوند که عبارتند از :

الف- توقف معاملات2: وقفه موقتی در امر خرید و فروش بر روی یک نماد معاملاتی در بورس تا  انتشار اخبار و اطلاعات جدید.

ب- حدنوسان قیمت3 : تعیین سقف و کف قیمت معاملاتی برای یک ورقه بهادار در یک روز.

در این بین رایج ترین و شاید ابتدایی ترین نوع متوقف کننده های خودکار، حدنوسان قیمت می باشد که بیشتر در بازارهای اوراق بهادار نوظهور و در بازارهای معاملات آتی4 از آن بهره گیری می گردد.

در بورس های اوراق بهادار بازارهای توسعه یافته بیشتر از توقف معاملات بهره گیری می گردد. به عنوان مثال،           بورس اوراق بهادار نیویورک(NYSE)5 به مقصود محافظت از سرمایه گذاران پیش روی نوسانات

1-Capital investment

2- Trading Halts

3- Price Limits

4- یک قرارداد آتی ، قراردادی می باشد که فروشنده براساس آن متعهد می گردد در سررسید معین ، مقدار معینی از کالای مشخص را به قیمتی که الان تعیین می کند، بفروشد و پیش روی ، طرف دیگر قرارداد متعهد می گردد آن کالا را با آن مشخصات خریداری کند و برای جلوگیری از امتناع طرفین از اجرای قرارداد ، طرفین به صورت شرط ضمن عقد متعهد می شوند مبلغی را به عنوان وجه تضمین نزد اتاق پایاپای بگذارند و همچنین متعهد  می شوند متناسب با تغییرات قیمت آتی ، وجه تضمین را تعدیل کنند.

5- Newyork Stock Exchange

شدید از توقف معاملات بهره گیری می نماید. بر اساس قانونB80  1 که در آوریل سال 1998 به تصویب رسید NYSE در شرایطی از توقف معاملات بهره گیری می نماید که یک اخبار جدید و غیر منتظره درمورد فعالیت شرکت منتشر گردد و یا اینکه عدم تعادل فاحشی در عرضه و تقاضای سهام یک شرکت روی دهد. علاوه براین، بورس  می تواند با بهره گیری از متوقف کننده های خودکار به شکل موقتی، مانع از انجام معاملات یک سهم خاص یا کل بازار شده و بازار را برای مدت زمان خاصی تعطیل نماید(اسکندری، 1383، 16).

برخلاف بازار های قراردادی آتی آمریکا و بسیاری از بازارهای بورس در سراسر دنیا، بورس اوراق بهادار نیویورک ، حدنوسان قیمت را پذیرفته می باشد. منطق رایج برای اعمال حدنوسان قیمت به خاطر کاهش عکس العمل بیش ار اندازه بازار می باشد. همان گونه که اظهار گردید، حدنوسان قیمت اندازه تغییر در قیمتی که برای یک دارایی معین طی یک جلسه معامله واحد روی  می دهد را کنترل می کند (همان، 17).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف پژوهش

طی چند سال گذشته در بورس اوراق بهادار ایران از حدنوسان قیمت سهام با نرخ های مختلفی بهره گیری شده می باشد.  در این پژوهش کوشش می گردد با تمرکز بر ضرایب حدنوسان قیمت سهام که در دوره های مختلف اعمال شده می باشد تاثیر اعمال تغییر در مبنای حدنوسان قیمت بر نوسان بازده سهام را سنجید. به این معنا که آیا از لحاظ آماری، می توان در مورد رفتار بازده سهام در دوره های متفاوت اعمال حدنوسان اظهار نظر نمود یا خیر؟

تجزیه و تحلیل تصمیمات و دستورالعمل های سیاست گذاران بورس اوراق بهادار در خصوص اعمال حد نوسان قیمت سهام و نحوه اندازه گیری مبنای آن هدف اصلی این پژوهش می باشد.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  مطالعه آثار حد نوسان قیمت در بورس اوراق بهادار تهران با فرمت ورد