دانلود پایان نامه ارشد رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه آثار حد نوسان قیمت در بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

9-تعریف عملیاتی واژه ها

          حدنوسان قیمت سهام: تعیین سقف و کف قیمت معاملاتی برای یک ورقه بهادار در یک روز.

          متوقف کننده های خودکار: رویه هایی در نظر گرفته شده از طرف سیاست گذاران بورس که در صورت بروز تغییرات شدید در قیمت سهام به اجرا در می آیند و به صورت خودکار معاملات را متوقف می نمایند.

          حجم مبنا: حداقل تعداد برگه سهامی می باشد که بایستی مورد معامله قرار گیرد تا سهم در پایان روز در قیمتی به ثبت برسد. طبق قانون، درصورتی که حداقل 20درصد از سهام یک شرکت درطول یک سال گردش داشته باشد، آنگاه سهام شرکت مذکور به اندازه کافی شناور خواهد بود و اجازه نوسان در محدوده حد نوسان قیمت را خواهد داشت. به اظهار ساده تر، زیرا 250 روز کاری در طول یک سال هست پس 20 درصد بر 250 روز کاری تقسیم می گردد و عدد 8 ده هزارم تعداد سهام هر شرکت به عنوان حجم مبنا به دست می آید. به این ترتیب فقط نوسان قیمت سهامی پذیرفته می گردد که تعداد سهام معامله شده آنها در یک روز، حداقل به اندازه حجم مبنا باشد.

          سهام شناور آزاد: بخشی از سهام شرکت می باشد که دارندگان آن آماده خرید و فروش آن سهام می باشند و قصد ندارند با حفظ آن قسمت از سهام، در مدیریت شرکت مشارکت نمایند.

بازده روزانه سهام: تفاضل قیمت پایانی روز گذشته یک سهم از قیمت پایانی امروز آن تقسیم بر قیمت پایانی روز گذشته آن سهم. نحوه محاسبه بازده روزانه سهام بدین تبیین می باشد:

 

          p– p0

=

 

             p0

 

که در آن:

 r  برابراست با بازده روزانه سهام

 P1 برابر می باشد با قیمت پایانی سهام در روز جاری

  1. P. برابر می باشد با قیمت پایانی سهام در روز گذشته

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف پژوهش

طی چند سال گذشته در بورس اوراق بهادار ایران از حدنوسان قیمت سهام با نرخ های مختلفی بهره گیری شده می باشد.  در این پژوهش کوشش می گردد با تمرکز بر ضرایب حدنوسان قیمت سهام که در دوره های مختلف اعمال شده می باشد تاثیر اعمال تغییر در مبنای حدنوسان قیمت بر نوسان بازده سهام را سنجید. به این معنا که آیا از لحاظ آماری، می توان در مورد رفتار بازده سهام در دوره های متفاوت اعمال حدنوسان اظهار نظر نمود یا خیر؟

تجزیه و تحلیل تصمیمات و دستورالعمل های سیاست گذاران بورس اوراق بهادار در خصوص اعمال حد نوسان قیمت سهام و نحوه اندازه گیری مبنای آن هدف اصلی این پژوهش می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  مطالعه آثار حد نوسان قیمت در بورس اوراق بهادار تهران با فرمت ورد